EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Webinarium: Inflacja - perspektywa pracownicza

Webinarium: Inflacja - perspektywa pracownicza

W czwartek 23 września na profilu Facebookowym Inicjatywy Pracowniczej odbyło sie webinarium "Inflacja - perspektywa pracownicza". Poniżej prezentujemy zapis video dyskusji, tekst wprowadzający do spotkania oraz prezentację w formacie PDF do pobrania.

W sierpniu br. inflacja przekroczyła poziom 5%, co oznacza, że mamy do czynienia z największym wzrostem cen od 20 lat a także z najwyższym poziomem inflacji w całej Unii. Dla pracowników i pracownic jest to realny problem – wysoka inflacja oznacza, że nasze wynagrodzenia realne spadają (za te same pieniądze możemy kupić coraz mniej towarów i usług). Co gorsza, w debacie politycznej i mediach pojawiają się także głosy wskazujące, że to wzrost płac i transferów socjalnych (zasiłków i świadczeń z budżetu) odpowiada za obecny wzrost cen. To z kolei stawia związki zawodowe wobec dylematu – na pierwszy rzut oka – bez wyjścia: albo zgoda na stagnację płac i obniżki świadczeń socjalnych, albo spadek wartości naszych pensji.

Potrzebujemy więc pilnie pracowniczej interpretacji zjawiska inflacji i wypracowania strategii działania, która uwzględnia problem wzrostu cen w gospodarce. Celowi temu służyło kolejne webinarium organizowane przez OZZ Inicjatywa Pracownicza, na którym próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania:
- Czym dokładnie jest inflacja i jakie są jej przyczyny?
- W jaki sposób inflacja wpływa na sytuacje różnych grup społecznych? Kto na niej zyskuje, a kto traci?
- Z czego wynika aktualny wzrost cen w Polsce?
- W jaki sposób polityka rządu wpływa na poziom cen w gospodarce?
- Jaką strategię wobec fenomenu wzrostu cen powinien przyjąć ruch związkowy?

Gościem spotkania był Maciej Grodzicki – adiunkt w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek komisji zakładowej Inicjatywy Pracowniczej przy Uniwersytecie Jagiellońskim i działacz Polskiej Sieci Ekonomii. Spotkanie prowadził Jakub Grzegorczyk z Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.