EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Webinarium: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - z perspektywy-pracowniczej

Webinarium: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - z perspektywy-pracowniczej

15 stycznia na profilu Facebookowym Inicjatywy Pracowniczej odbyło sie webinarium "Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - z perspektywy pracowniczej". Poniżej prezentujemy zapis video dyskusji oraz tekst wprowadzający do spotkania.

Pracownicze Plany Kapitałowe to wprowadzony w 2019 r. "dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania", który w zamysłach rządzących ma "zwiększyć bezpieczeństwo finansowe", "wpływać na rozwój gospodarki" oraz "pomnażać prywatne oszczędności emerytalne pracowników". Czy jednak rozwiązanie to naprawdę jest korzystne dla świata pracy, gospodarki i systemu emerytalnego? Wiele wskazuje na to, że PPK mogą stać się kolejnym etapem prywatyzacji emerytur oraz napędzać powstawanie baniek spekulacyjnych i kolejnych kryzysów. Nie jest także pewne, czy inwestowanie części wynagrodzeń pracowniczych w sektor finansowy faktycznie przyniesie takie korzyści, jakie obiecują twórcy ustawy o PPK i instytucje finansowe.

W tej sytuacji wielu pracowników i pracownic nie wie jak odnosić się do PPK - czy uczestnictwo w tym systemie ma sens, czy też lepiej z niego zrezygnować? Podobnie niejednoznaczne stanowisko zajmują związki zawodowe, które ustawowo mają prawo do konsultowania wyboru instytucji finansowej prowadzącej i zarządzającej PPK w danym zakładzie pracy.

Celem webinarium była próba odpowiedzi na następujące pytania:
- w jaki sposób PPK wpływają na gospodarkę i system emerytalny?
- jakie korzyści i jakie zagrożenia wiążą się z funkcjonowaniem PPK?
- jakie stanowisko wobec PPK powinien zająć ruch związkowy?

Webinarium prowadziła profesor Leokadia Oręziak - ekonomistka, profesor zwyczajna i kierowniczka Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. prof. Oręziak jest specjalistką z dziedziny finansów międzynarodowych, rynku finansowego, integracji europejskiej, finansów publicznych oraz systemu emerytalnego. W latach 2014–2015 była członkinią Prezydenckiej Komisji Doradczej ds. Systemu Emerytalnego w Chile, powołanej przez prezydent Chile Michelle Bachelet i mającej za zadanie opracować koncepcję reformy systemu emerytalnego w związku z kryzysem społecznym wywołanym przez wcześniejszą prywatyzację tego systemu.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - z perspektywy-pracowniczej

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.