EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Dość bezkarności pracodawców - związki zawodowe razem przeciwko zwolnieniom!

Dość bezkarności pracodawców - związki zawodowe razem przeciwko zwolnieniom!

Kilkaset osób z różnych organizacji związkowych w poniedziałek 27 czerwca o godz. 12:00 pikietowało budynek Ministerstwa Sprawiedliwości domagając się reakcji władz na bezprawne zwolnienia chronionych działaczy i działaczek związkowych.

Demonstranci złożyli w biurze podawczym Wspólne stanowisko związków zawodowych ws. nielegalnych zwolnień.

Akcję zorganizowały wspólnie: OZZ Inicjatywa Pracownicza, WZZ Sierpień 80, OPZZ Konfederacja Pracy, NZZP mBank oraz NSZZ Solidarność w Genpact PL. Na miejscu dołączyły także delegacje związków zawodowych "Jedność Pracownicza", "Agro-unia Pracownicza", a także przewodnicząca OZZ Pielęgniarek i Położnych ze Szpitala w Czerwonej Górze.

Tak szeroka koalicja różnych organizacji związkowych powstała w reakcji na coraz częstsze przypadki zwalniania z pracy (często w trybie dyscyplinarnym) osób reprezentujących organizacje związkowe przed pracodawcą lub pełniące funkcje Społecznych Inspektorów Pracy.

W ostatnim czasie, takie bezprawne zwolnienia miały miejsce m.in.:
- w Amazonie (gdzie z pracy wyrzucono Magdę Malinowską pełniącą funkcję Społecznej Inspektorki Pracy i reprezentantki OZZ Inicjatywa Pracownicza),
- w Genpact Poland (gdzie całe prezydium komisji NSZZ Solidarność zostało zwolnione w trybie dyscyplinarnym),
- na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (gdzie zwolniono osoby reprezentujące komisję Inicjatywy Pracowniczej),
- w mBanku (gdzie tuż po utworzeniu Związku Zawodowego Pracowników mBanku pracę stracił Mariusz Ławnik),
- w Netii (gdzie zwolniono Marcina Haberę reprezentującego Związek Zawodowy Pracowników Korporacji)
- w Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu (gdzie dyrektor zwolnił Dorotę Olszewską-Siomę z OZZ Inicjatywa Pracownicza)
- w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (gdzie "dyscyplinarkę" otrzymała Ilona Garczyńska reprezentująca komisję Związkowej Alternatywy),
- w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze (gdzie w trybie dyscyplinarnym zwolniono przewodniczącą Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Grażynę Majchrzak)
- w łódzkim MPO (gdzie wypowiedzenie otrzymał Łukasz Słowieński z WZZ Sierpień 80)

Zgromadzeni pod Ministerstwem Sprawiedliwości domagali się reakcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości na bezprawne działania pracodawców. Wśród przemawiających nie zabrakło osób, które w ostatnim czasie straciły pracę na skutek represji ze strony pracodawców. Głos zabrali m.in.: Magda Malinowska z Amazona, Marcin Ławnik z mBanku, Grażyna Majchrzak ze Szpitala w Czerwonej Górze, Karol Dwornik z Genpact PL, Łukasz Słowieński z łódzkiego MPO, a także przedstawicielka komisji działającej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Skandowano m.in.: "Wszystkich nas nie zwolnicie!" "Żadnych zwolnień!" "Ziobro, gdzie jest sprawiedliwość?" "Nie zaciskaj pasa - zaciśnij pięść!".

Na akcji stawiły się delegacje komisji IP z całego kraju - m.in.: KMZ w Grupie l'Oreal, KZ w Avon Distribution, KMZ Amazon, KMZ Danfoss Poland, KZ Energa Serwis Ostrołęka, KZ Lafarge, KZ Uniwersytet Warszawski, KZ Jeremias, KMZ Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych, komisje działające w warszawskich instytucjach kultury, a także reprezentacje kół młodzieżowych i komisji środowiskowych.

Demonstracja była kolejnym z serii działań, jakie nasz związek prowadzi aby zwiększyć ochronę przysługującą tym działaczom i działaczkom związkowym, którzy i które pełnią funkcję SIPowców lub reprezentują związek zawodowy przed pracodawcą. W kwietniu nasza reprezentacja wzięła udział w posiedzeniu Komisji Rodziny i Polityki Społecznej Sejmu RP, na którym omawiany był projekt zmian prawnych mających ukrócić proceder nielegalnych zwolnień działaczy i działaczek związkowych.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.