EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

W Polsce, we Francji, wszędzie – związki zawodowe zwalczają skrajną prawicę!

Demonstracja Union Syndicale Solidaires
Demonstracja Union Syndicale Solidaires

Stanowisko przyjęte wspólnie przez francuski związek Union Syndicale Solidaires oraz Komisję Krajową OZZ Inicjatywa Pracownicza 3 stycznia 2022 r.

 

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest bulwersująca. Tysiące migrantów i migrantek – kobiet, mężczyzn i dzieci – są zakładnikami rządów tych dwóch krajów, a w szerszym aspekcie, także rządów państw Unii Europejskiej. Ucieczka podjęta przez te osoby nie jest łatwym wyborem. Wynika ona z konieczności, a wśród jej przyczyn leżą nierówności społeczne pomiędzy różnymi obszarami Ziemi, wojny i skrajna nędza spowodowana kapitalistycznym wyzyskiem, który to potrzebuje kolonializmu i zbrodniczych reżimów.

Władze Białorusi grają życiem migrantów i migrantek w sposób zgodny z własnym interesem, ale sprzeczny z interesem osób przetrzymywanych na granicy. Władze Polski, również nie dbają o życie tych ludzi. Jako związki zawodowe, bronimy prawa do wyboru miejsca zamieszkania na ziemi. Jest to spójne z walką o równe prawa. Walczymy również z biedą, która dotyka znacznych połaci planety.

Nasze działania są przeciwieństwem działań skrajnej prawicy. Dlatego też stanowczo potępiamy konszachty NSZZ Solidarność z francuską skrajnie prawicową partią Zjednoczenie Narodowe. Polski związek zawodowy daje w swoich mediach głos przewodniczącej tej partii, która domaga się wyrzucenia migrantów i migrantek oraz wspiera działania polskiego rządu na granicy. To oczywista hańba, ale nie chodzi tu o moralne osądy. Faszyzm i rasizm to nie «poglądy», to zbrodnie przeciwko ludzkości, które powinny być zwalczane zawsze i wszędzie, gdziekolwiek się pojawią.

Nasze związki zawodowe, Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” w Polsce i związek zawodowy „Solidarni” (Union syndicale Solidaires) we Francji potępiają wybór, jakiego dokonała „Solidarność”. Wspieramy działania podejmowane w obronie wszystkich pracowników i pracownic niezależnie od ich narodowości. Wzywamy do wzmożenia działań na rzecz obrony praw migrantów i migrantek i podkreślamy, że źródłem większości migracji są nędza, wojny, represje i wyzysk. Jedną z odpowiedzi na tę sytuację jest międzynarodowa działalność i współpraca związków zawodowych. Nasze organizacje będą kontynuować te działania, przede wszystkim w ramach Międzynarodowej Związkowej Sieci Solidarności i Walki, której czwarte międzynarodowe spotkanie odbędzie się w kwietniu 2022 w Dijon we Francji.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.